Obecnie technologia pozwala na wiele. I nawet jeśli warto jeszcze zastanawiać, się czy całość domu chce się wyposażyć w urządzenia typu smart, o tyle na pewno nie zaszkodzi spróbować nowości. Coraz bardziej popularne stają się termostaty na grzejnik sterowane smartfonem. Jakie posiada zastosowanie to urządzenie i czy warte jest one uwagi?
Jak to działa?
Termostat grzejnikowy WiFi działa w sposób, który ma na celu regulację temperatur w całym pomieszczeniu. Można powiedzieć, że współpracuje on z regulatorami, które znajdują się na ścianie oraz z siłownikami w samych grzejnikach. Jeśli okaże się, że temperatura jest inna niż pożądana termostat po otrzymaniu tej wiadomości poprzez WiFi wydaje polecenie do danego grzejnika o odkręcenie lub zakręcenie zaworów. Cały system komunikuje się ze sobą bezprzewodowo. W związku z tym, mimo że każdy grzejnik będzie posiadać zdalne sterowanie, nie jest potrzebne montowanie okablowania na ścianie. Dodatkowo zdarzają się takie termostaty, które potrafią obsłużyć grzejniki w aż 8 pomieszczeniach.
Zalety i wady
Sporą zaletą termostatu sterowanego przez internet jest oszczędność widoczna w rachunkach za ogrzewanie. Otóż w ten sposób działający system dba o to, by nie było sytuacji, gdzie jedno z pomieszczeń jest nazbyt ocieplone, gdy w innym jest zbyt zimno. Często w takich sytuacjach mówi się, że ciepłe powietrze ucieka do tych pomieszczeń, w których jest zimniej. Z nową technologią można temu zapobiec. Zaletą jest także to, że większość z modeli termostatów potrafi obsługiwać sporą liczbę grzejników, więc użytkowanie jest proste, a dodatkowo wystarczy tylko raz je skonfigurować. Jest jednak jeden konieczny warunek, który musi zostać spełniony, by ten sprzęt mógł sprawnie działać. Musi mieć on dostęp do dobrej jakości internetu. Jeśli połączenie z internetem będzie się przerywać może to spowodować niepoprawne działanie termostatu.