Czym jest smart home? Jak można wprowadzić go we własnym domu i czy każdy jest w stanie to zrobić? Oczywiście na koniec pytanie o cenę, czy to się w ogóle opłaca i ile może nas kosztować? Te i inne pytania to najczęściej pojawiające się wątpliwości, w momencie Gdy większość inwestorów słyszy zwrot smart home. Dla sporej liczby osób smart home to technologia jutra, coś o czym fajnie jest pomarzyć, ale czego z cała pewnością sami nie będziemy w stanie wykorzystać. Otóż nic bardziej mylnego. Proste elementy systemu smart home jesteśmy w stanie wprowadzić do każdego domu, bez znaczenia jest czy będzie to nowoczesny i oszczędny, nowopowstający budynek mieszkalny czy już istniejący dom, powstały w starej technologii. Wszystko zależy od naszych wymagań oraz zdeterminowania.
Czym jest Smart Home?
Zaczynając od najprostszej kwestii smart home to po prostu inteligentny dom. Nie ma jednolitej definicji pozwalającej rozjaśnić nam to pojęcie, gdyż mamy wiele części składowych jakie budują nam pojęcie domu inteligentnego. Określeniem smart home możemy opisać w pełni oprzyrządowany budynek posiadający zestaw kamer, czujników i elementów sterujących, które będą umożliwiały jego użytkownikom zdalny podgląd całego domu z zewnętrznych i wewnętrznych systemów monitorujących, regulację temperatury ogrzewania, liczby pracujących gniazdek elektrycznych czy kontrolę nad otwieraniem i zamykaniem bramy wjazdowej z dowolnego miejsca na ziemi. Jedynym warunkiem ograniczającym funkcjonowanie takiego systemu inteligentnego domu jest dostępność sieci wi fi oraz zasilania.
Elementy Inteligentnego domu
Rozwiązania inteligentnego domu mogą obejmować również niewielkie zakresy czy określone systemy instalacji domowych. Bez większych problemów jesteśmy w stanie skorzystać tylko z systemu inteligentnych gniazdek, które pozwolą kontrolować ilość wykorzystywanej energii elektrycznej oraz dzięki specjalnej aplikacji jako użytkownicy będziemy w stanie w dowolnym momencie odłączyć lub podłączyć określone urządzenie poprzez odcięcie lub przywrócenie zasilania. Oczywiście im więcej jest współpracujących ze sobą systemów, składających się na inteligentny dom, tym ich wydajność jest lepsza i pełniejsza, a my jako użytkownicy jesteśmy w tanie znacząco polepszyć własną wygodę i komfort obsługi domu, a także ograniczyć wydatki na bieżącą eksploatacje systemów.