Rodzaje instalacji grzewczych i kwestia wyboru konkretnej jest dość skomplikowana. Mimo że samo podjęcie decyzji o wyborze konkretnego kotła grzewczego już stanowi spora trudność, to dodatkowo konieczne będzie wybranie z kilku rodzajów instalacji grzewczych.
Zasadniczo w Polsce króluje ogrzewanie grawitacyjne, z którego wciąż jeszcze korzysta spora liczba osób. Jednakże coraz większe uznanie zdobywa ogrzewanie pompowe, a w tym rozdzielaczowi i podłogowe, których wszechstronne zalety przekonują coraz większą liczbę użytkowników i inwestorów. Warto jest jednak poznać podstawowe zalety i wady jakie mają poszczególne rodzaje instalacji centralnego ogrzewania aby końcowy wybór mógł być w pełni satysfakcjonujący.
Rodzaje instalacji grzewczych
Rodzaje systemów grzewczych to przede wszystkim ogrzewanie tradycyjne czyli tzw. ogrzewanie grawitacyjne. W tej metodzie wykorzystuje się zjawisko unoszenia się wody ciepłej i opadania, wody schłodzonej. Niewątpliwą zaleta jest tutaj brak wykorzystania energii elektrycznej do pracy całego układu. Co więcej te rodzaje instancji co pozwalają na świetną współpracę z kotłami na paliwo stałe, np. węgiel czy drewno. Ogrzewanie grawitacyjne sprawdza się także w tych regionach, w których możliwe są częste przerwy w dostawie prądu, co przy ogrzewaniu pompowym skutkowałoby wyziębieniem pomieszczeń.
Typy instalacji grzewczych to jednak także ogrzewanie oparte o działanie pompy, która wymusza w sposób sztuczny ruch wody w obiegu grzewczym. Dzięki skorzystaniu z tego rodzaju instalacji co można pokonywać nawet bardzo duże opory hydrauliczne, tworzące się w rurach ze średnią mniejsza niż przy ogrzewaniu pompowych. Dodatkowo systemy oparte o pompy nie mają żadnych ograniczeń związanych z odległością od źródła ciepła, co występuje w przypadku ogrzewania grawitacyjnego.