Jeśli marzymy o nowoczesnym i w miarę tanim w eksploatacji ogrzewaniu to możemy zdecydować się na montaż pompy ciepła. Jest dobra alternatywa dla wielu innych typów ogrzewania takich jak: olejowe, gazowe lub elektryczne. Ilość zaoszczędzonej energii uzależniona jest od użytkowanej powierzchni, ale mniej więcej określa się, że dzięki pompie cieplnej na 1 kWh zużytej energii elektrycznej dostarczy nam 4 kWh ciepła. Podobny przelicznik obowiązuje przy posiadaniu instalacji gazowej.
Wybór ten na pewno korzystnie wpłynie też na środowisku – zadowoli to więc osoby por ekologiczne, ponieważ pompy te redukują emisję szkodliwego CO2, co w obecnych czasach gdzie wiele miejscowości ma problem ze smogiem jest na pewno dużym atutem szczególnie jeśli organizowane są dopłaty dla osób opalających innymi alternatywnymi źródłami energii.
Jak działa pompa ciepła? – Tanie ogrzewanie domu!
Pompy ciepła działają podobnie jak lodówki czy klimatyzatory w naszych domach. Wszystkie te urządzenia działają na zasadzie przenoszenia ciepłego bądź chłodnego powietrza, a przy tym wytwarzają również odpad w postaci ciepła – pompach cieplnych jest odwrotnie – głównym produktem jest ciepło, a ubocznym chłodzenie.
Pompy nie są zbyt wielkie zajmują powierzchnie niewielkiego kotła czy lodówki. Do pompy doprowadzany jest obwód grzewczy i obwód wymiennika, a jeśli nasza pompa ma możliwość podgrzewania użytkowej wody do dochodzi do niej jeszcze jedna para przewodów.
Plusy i minusy instalacji pomp ciepła
Do minusów tego urządzenia na pewno należą koszty zakupu i montażu ponieważ niestety trochę to może uszczuplić nasz budżet. Pewnym problemem może być również problem z dostawą energii elektrycznej, ponieważ przy pompach cieślach znacznie uzależniamy się do tego typu energii. Warto więc przy okazji pomyśleć by nasz dom posiadał jakieś drugie alternatywne źródło energii (kominek, akumulator itp.).
Pompa ciepła ma też swoje zalety poza niskimi kosztami eksploatacji. Na pewno na plus jest jej bezobsługowość; po jej montażu nie musimy praktycznie nic robić, nie potrzeba martwi wić się z wyprzedzeniem o zapasy opału, nie trzeba również rozpalać i czyścić kotła, ani go doładowywać od czasu do czasu. Naszym głównym zadaniem staje się regularne płacenie rachunków.
Jeśli już zdecydujemy się na zakup pompy ciepła to już jej montaż jest bardzo prosty. Można ją instalować wszędzie nieważne czy to mieszkanie w bloku czy mały domek na peryferiach; a ponadto nie potrzebujemy zbiorników na zbieranie i przechowywanie opału jak na przykład ma to miejsce z gazem czy olejem.
Nie musimy również martwić się o nasze bezpieczeństwo i naszych domowników. W przypadku użytkowania pomp ciepła nie ma zagrożenia zaczadzeniem czy wybuchem.
Pragniesz wyposażyć swój dom w ekonomiczne źródło ciepła, jakim jest pompa? Skontaktuj się z nami, a postaramy się dobrać najlepsze rozwiązanie grzewcze dla Ciebie. Polecamy również lekturę pozostałych materiałów publikowanych na blogu, w tym: ogrzewanie ścienne, styropian pod ogrzewanie podłogowe.