Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Ogrzewanie podłogowe zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność nie tylko wśród właścicieli domów jednorodzinnych, ale także mieszkań oraz wśród deweloperów. Rozwiązanie to oferuje wiele zalet, nie jest jednak wolne od kilku istotnych wad, a na pewno różne jego założenia, w inny sposób sprawdzają się w domu, a w inny w mieszkaniu. Znaczna część zwolenników zaznacza, iż ogrzewanie podłogowe w całym domu pozwala na wiele różnorodnych aranżacji wnętrza, co nie byłoby możliwe przy zastosowaniu tradycyjnych kaloryferów. Zwraca się także powszechnie uwagę na niższe koszty eksploatacji tego typu ogrzewania oraz wysoki komfort cieplny jaki uzyskujemy.

Ogrzewanie podłogowe w sypialni

ogrzewanie podłogowe w sypialni
Ogrzewanie podłogowe w sypialni

Jednocześnie wiele osób, które zasadniczo doceniają mocne strony podłogówki, neguje zasadność jej montowania w całym domu. Szczególnie ogrzewanie podłogowe umiejscawiane w sypialni budzi poważne kontrowersje, z uwagi na rozpowszechniany pogląd, iż ten typ ogrzewania może prowadzić do kłopotów z zasypianiem czy bólami głowy. Użytkownicy ogrzewania podłogowego wodnego w sypialni jednak nie zauważają występowania takich problemów. Częściej można spotkać się z opinią, że zmniejsza się nasilenie problemów z alergią na kurz, który w wyniku innej pracy ogrzewania, poprzez promieniowanie cieplne, a nie konwekcję powietrza, nie unosi się do góry.

Ogrzewanie podłogowe pod łóżkiem może jednak nie być całkowicie trafionym i zasadnym pomysłem. Ogólnie przyjmuje się, że projektowanie instalacji grzewczej powinno być połączone ze wstępnym określeniem miejsc, w których będą stały cięższe, większe i masywniejsze meble, np. kuchenne lub właśnie łóżka, tak aby móc ograniczyć takich miejscach gęstość położenia rurek z wodą. Z tego też powodu ogrzewanie podłogowe w sypialni powinno być dobrze przemyślane.

Podłogówka nastręcza pewnych problemów, jeśli montuje się ją w budynkach mieszkalnych o charakterze blokowym. Ogrzewanie podłogowe w bloku wymaga nie tylko załatwienie pewnych formalności administracyjnych, takich jak np. zgody innych właścicieli mieszkań, ale również sprawdzenia istotnych danych technicznych, jak choćby możliwości nośnych stropów. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zamontowanie ogrzewania podłogowego elektrycznego, które z uwagi na brak konieczności wykorzystania jastrychu zdecydowanie mniej obciąża strop.

Także ogrzewanie podłogowe w starym domu jednorodzinnym może napotkać trudności związane ze zbyt dużym obciążeniem stropu. Wykorzystanie ogrzewania elektrycznego i w tym przypadku może być rozwiązaniem, należy jednak wziąć pod uwagę wysokie koszty eksploatacji instalacji elektrycznej.