Ogrzewanie domu gazem posiada praktycznie tyleż samo zwolenników, co przeciwników. Pierwsi podnoszą jego wielostronne zalety, zaś drudzy widzą w takim sposobie ogrzewania mnóstwo wad przesądzających o korzystaniu z innych form grzewczych. Warto jest więc zorientować się czym ogrzewać budynek mieszkalny, aby było to i skuteczne, i tanie. Istotne jest także poznanie wad i zalet, jakie ma ogrzewanie gazowe.
Wady ogrzewania domu gazem
W szereg głównych mankamentów ogrzewania gazowego wlicza się jego cena. Gaz stanowi dość drogie źródło ciepła, jego ceny ulegają stałym wahaniom, ale ogólna tendencja jest zwyżkowa. Wprawdzie w ostatnich kilku latach w Polsce i w Europie opłacalność ogrzewania gazowego znacznie się podniosła, jednak jest to spowodowane sztucznie generowaną sytuacją na rynku ,związaną z dopłatami do wymiany pieców na gazowe. Działania takie podejmowane są w związku z przekonaniem o szkodliwości innych instalacji grzewczych i uwalnianiem do atmosfery szkodliwych pyłów wzmagających smog. Jednakże ogrzewanie domu gazem, który jest surowcem nieodnawialnym, jest tak naprawdę dość problematyczne z punktu widzenia ekologii.
Kolejną wadą jest przyłącze gazowe. Wprawdzie wykonanie przyłącza gazowego nie jest niezbędne, jednak jego możliwość znacząco wpływa na kwestie finansowe. Alternatywą jest tutaj wykonanie przydomowego zbiornika gazu ciekłego. Sama inwestycja to jednak spory wydatek, a gaz ciekły, kwalifikujący się do przechowywania w takim zbiorniku jest droższy w zakupie od gazu dostępnego w sieci.
Ogrzewanie domu gazem – zalety
Koszt ogrzewania gazem nie dla wszystkich jest jednak przeszkodą. To, czym ogrzewać dom jest jeszcze uzależnione od kilku innych elementów i tu już wkraczają wielostronne zalety podłogówki gazowej. Przede wszystkim ogrzewanie tego typu jest niezwykle komfortowe, nie generuje potrzeby dodatkowego miejsca na składowanie opału, zaś kotłownie można ograniczyć do niezbędnego minimum w postaci fragmentu ściany, na którym montuje się piec gazowy. Ogrzewanie gazowe jest bardzo czyste, a nowoczesne kotły świetnie wpasowują się w wystrój nowoczesnych mieszkań, tak więc kocioł może bez problemu stanowić element otwartej przestrzeni użytkowej.
Zobacz również: koszt fotowoltaiki, montaż ogrzewania podłogowego.