Instalacja fotowoltaiczna to instalacja przydatna w każdym domu jednorodzinnym. Jej zalet nie trzeba specjalnie zachwalać, gdyż każdy zdaje sobie sprawę z ułatwień jakie daje własny prąd, generowany na miejscu. Jednakże nie w każdym przypadku eksploatacja i instalacja fotowoltaiki jest w jednakowy sposób opłacalna. Na wstępnie należy sobie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje fotowoltaika.
Jak obliczyć koszt paneli fotowoltaicznych?
W większości przypadków panele fotowoltaiczne wykonane są z polikrystalicznych ogniw krzemowych. Na jeden panel przypada przynajmniej kilkanaście takich ogniw, zaś w elektrowniach słonecznych wykorzystuje się panele, na które składa się 60 bądź 72 ogniwa. Urządzenie takie ma wówczas wymiary, mniej więcej 1 x 1,7 m oraz moc rzędu 240-290 Wp. Koszt zakupu fotowoltaiki uzależniony jest od zamierzonej wielkości i mocy paneli. Przy założeniu, iż potrzebujemy instalacji o mocy 5 kWp, potencjalnie mającej zasilać standardowe, domowe odbiorniki energii można obliczyć koszt fotowoltaiki
Co składa się na koszt paneli słonecznych?
Na stan obecny panele o mocy około 250 Wp kosztują mniej więcej 700 złotych. Jako, że niezbędnych jest 20 sztuk paneli, całościowy koszt zakupu paneli fotowoltaicznych wyniesie 14 tys. złotych. Przy czym nie jest to jedyny koszt konieczny do poniesienia przy kompletowaniu instalacji tego typu. Inwestor musi zaopatrzyć się w inwerter, pozwalający na zmianę parametrów prądu ze stałego w zmienny, który kosztuje około 5 tys. złotych oraz w konstrukcję mocującą, której koszt zakupu to następne kilka tysięcy złotych. Do tego wszystkiego konieczne są jeszcze przewody o przekroju 4 mm2, dodatkowe akcesoria oraz sam proces montażu instalacji.
Generalnie cena fotowoltaiki generującej moc około 5 kWp, oscyluje w graniacach 25 tys. złotych. Jednocześnie koszt systemu fotowoltaiki mniejszy o każdy kolejny 1 kWp będzie kosztował, w przeliczeniu, nieco więcej. Dla systemu o mocy 3 kWp koszt instalacji to około 18 tys. złotych, czyli 6 tys. za 1 kWp. Choć koszty fotowoltaiki wydają się znaczne, to oszczędności z jej wykorzystania są bardzo duże. System zwraca się po kilku, maksymalnie kilkunastu latach, po czym pozostaje generując spore oszczędności. Istotne jest również to, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na instalację systemu. Z tego względu warto patrzeć przyszłościowo i rozważyć instalację paneli fotowoltaicznych.
Zobacz również: ogrzewanie podłogowe w łazience, pompa ciepła o dużej mocy.