Rekuperacja stanowi korzystniejszą alternatywę dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Nie tylko zapewnia świeże powietrze w mieszkaniu, ale również pozwala zmniejszyć straty ciepła. Czym jest i jaki8e są najważniejsze zalety rekuperacji?
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W odróżnieniu od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, której działanie opiera się na zasadzie konwekcji i pionowych kanałach wentylacyjnych, w przypadku rekuperacji ruch powietrza wymuszany jest mechanicznie. Dzięki temu możliwa jest wymiana powietrza na świeże bez otwierania okien i utraty ciepła przez kominy. Dodatkowo, zastosowane rozwiązanie (wymiennik ciepła) umożliwia odzyskanie części ciepła, zgromadzonego w nagrzanym, zużytym powietrzu, odprowadzanym z mieszkania na zewnątrz.
Na czym polega działanie rekuperacji?
Sercem systemu rekuperacji jest rekuperator. Jest ro urządzenie wymuszające ruch powietrza oraz jednocześnie stanowiące wymiennik ciepła. Przez rekuperator przebiegają kanały powietrzne, biegnące w dwóch kierunkach. Powietrze z zewnątrz, świeże ale zimne, przez wlot nazywany czerpnią doprowadzane jest do rekuperatora, przez który w przeciwnym kierunku przepływa zużyte powietrze z pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki temu, że w rekuperatorze w tym samym czasie przepływa zarówno zimne, jak i ciepłe powietrze, możliwe jest odzyskanie części ciepła z usuwanego powietrza i ogrzanie nim świeżego, czerpanego z zewnątrz.
Rekuperacja dostarcza więc czyste, świeże, wolne od nadmiaru dwutlenku węgla i pary wodnej powietrze, wstępnie ogrzane dzięki wymiennikowi ciepła. Dodatkowo, dzięki zastosowanym filtrom, powietrze to jest również wolne od pyłków, cząstek smogu bądź alergenów. Dodatkowe zastosowanie mechanizmu jonizacji nawiewanego powietrza pozwala na usunięcie również większości bakterii, grzybów i wirusów.
Jakie są najważniejsze zalety rekuperacji w domu?
Do najważniejszych zalet rekuperacji należą:
- oszczędności na ogrzewaniu;
- efektywne zapewnienie wymiany powietrza na świeże i czyste;
- uniezależnienie działania systemu od warunków na zewnątrz;
- możliwość kontrolowania ilości wymienianego powietrza.
Nie można przy tym zapominać, że rekuperacja zapewnia komfort użytkowania niemożliwy do osiągnięcia w przypadku tradycyjnej wentylacji. Nie ma przeciągów, a czyste powietrze w mieszkaniu jest nawet wtedy, kiedy na zewnątrz dokucza smog.