O ogrzewaniu podłogowym zapewne każdy coś już słyszał i zna mniej więcej jego zasady działania oraz zalety czy wady. Cały czas jednak szukane są nowe rozwiązania grzewcze, które poza spełnianiem swej funkcji czyli ogrzewania pomieszczeń będą również przyjazne środowisku i w miarę tanie w eksploatacji. Dlatego możemy spotkać się również z ogrzewanie ściennym, które działa na tych samych zasadach co podłogówka tylko nośnikiem ciepła staje się ściana.
Ogrzewanie płaszczyznowe w ścianie
Ogrzewane ścienne to również jak ogrzewanie podłogowe rodzaj ogrzewanie płaszczyznowego. Wszystkie elementy odpowiadajże za ogrzewanie domu wbudowane są w ściany i przez nie ciepło emituje i ogrzewa dane pomieszczenie. Jest to na pewno bardzo wielka wygoda dla alergików gdyż w ten sposób rozchodzące się ciepło nie unosi pyłków kurzu co na pewno będzie dla takich osób wielką ulgą.
W porównaniu do ogrzewania podłogowego unikamy też problemu doboru odpowiedniego, którym wyłożymy naszą podłogę i jej rozsychania (szczególnie w przypadku podłóg drewnianych). Większość ciepła przekazywana jest poprzez promieniowanie co zapewnia również odpowiedni rozkład temperatury w pomieszczeniu.
W porównaniu do podłogi możemy również użyć wyższej temperatury zasilania dzięki temu, że mniejsza jest grubość tynku, którym przykrywamy rurki grzewcze w ścianie niż przykryte po betonem rury w podłodze. Co w następstwie daje mniejszą bezwładność cieplną, a my możemy łatwiej wpływać na temperaturę w pomieszczeniu. Co ważne jeśli jesteśmy tematu wpływu na temperaturę to oczywiście w cieplejsze dni możemy chłodzić nasze dom przy pomocy pomp ciepła czy też gazowych kotłów kondensacyjnych.
System ogrzewania ściennego – Ogrzewanie ścienne
System ogrzewania ściennego możemy zamontować w ścianach działowych, nośnych wykonanych z cegły, betonu, a nawet pustaków. Oczywiście z zależności od pomieszczenia możemy stworzyć system mieszany: ścienno-podłogowy. By jednak system taki był ekonomiczny musimy mieć dokładny projekt ogrzewania z którym dobierzemy odpowiednią moc cieplną dla każdego pomieszczenia.
Tak jak w przypadku ogrzewania podłogowego tak i w ogrzewaniu ściennym istnieją jego różne rodzaje:
- ogrzewanie ścienne elektryczne – w tym wypadku stosowane są elektryczne kable grzejne dwużyłowych lub jednożyłowych. W przypadku montażu tego typu pamiętajmy od swobodnym przepływie powietrza i odstępie mebli od ściany tak by kable się nie przepaliły,
- ogrzewanie ścienne wodne – system ten tworzy się o dwa kolektory połączone rurkami, które można ułożyć pionowo, poziomo lub faliście,
- ogrzewanie ścienne powietrzne – w tym typie ogrzewania potrzebne są kanały wykonane wewnątrz ścian, dzięki którym ogrzane powietrze przepływa do pomieszczeń, znajduje się ono zawsze w dolnej części ściany i dzięki zjawisku konwekcji przemieszcza się do góry.
Ogrzewanie ścienne może sprawdzić się w domach, a nawet w biurach itp. Zazwyczaj możemy je zamontować we wszystkich pomieszczeniach. Nie jest jednak polecane w kuchni – wynika to ze względu na zabudowę większości ścian co znacznie utrudni przepływ i ogrzanie tego pomieszczenia. W takich właśnie miejscach możemy je zastąpić podłogówką lub innym rozwiązaniem grzewczym.
Jeśli jesteś zainteresowany montażem ogrzewania ściennego w swoim domu lub mieszkaniu, koniecznie skontaktuj się z naszym biurem. Polecamy zapoznanie się również z innymi artykułami opublikowanymi na naszej stronie (jak na przykład ogrzewanie podłogowe w łazience czy też styropian pod podłogówkę) oraz do śledzenia naszego bloga.