Podłogówka to bardzo wygodne i coraz częściej wybierane rozwiązanie grzewcze do domu. Jednakże aby ogrzewanie podłogowe prawidłowo funkcjonowało, oprócz dobrze zainstalowanej instalacji grzejnej należy zapewnić mu prawidłowo wykonany podkład.
Przygotowanie podłoża pod podłogówkę
Zawsze, zanim rozpoczniemy prace należy przyjrzeć się w jakim stanie znajduje się podłoże. Powinno być ono nie tylko mocne i trwałe ale także czyste i suche. Wszelkie nierówności należy usunąć, wygładzić, a ewentualne pęknięcia zespolić zaprawą wyrównawczą. Ostre krawędzie i występy oszlifować. Często etap ten jest niepotrzebnie bagatelizowany gdyż i tak wszelkie nierówności pokryje warstwa izolacyjna… Należy się tego wystrzegać.
Izolacja termiczna ogrzewania podłogowego
Decyzję o rodzaju podłogówki należy podjąć już na etapie projektowania, gdyż oprócz samej instalacji należy do niej dobrać odpowiednio grubą warstwę termiczną. Znajdzie się pod całą podłogą. Izolacja termiczna może być wykonana z zastosowaniem różnych materiałów: polistyrenu ekstrudowanego, wełny mineralnej, płyt poliuretanowych lub z cieszących się uznaniem płyt styropianowych. Jednakże muszą to być materiały przeznaczone do zastosowań podłogowych, zarówno o odpowiedniej gęstości jak i odporne na obciążenia. Grubość warstwy izolacyjnej nie jest bez znaczenia. Najlepiej jak zostanie ona obliczona przez projektanta. Skontaktuj się z nami w tej kwestii. Inne wymogi co do jej grubości będą na gruncie (zalecana warstwa ok. 8-10 cm), a inne nad parterem (3-4 cm).
Jednym z najczęściej wybieranych i wykorzystywanych rozwiązań izolacyjnych jest popularny styropian. No więc jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe? Tego nie da się jednoznacznie określić. Dobór styropianu będzie zależeć od zaplanowanej metody – mokrej lub suchej czy umiejscowienia podłogówki. Z tym wiązać się będzie ile styropianu pod ogrzewanie podłogowe będziemy potrzebować. Jak wyżej napisano inna warstwa (tym razem styropianu) będzie wymagana pod ogrzewanie podłogowe na parterze, zwłaszcza niepodpiwniczonego domu, a inna na jego piętrze. Dla przykładu, w przypadku styropianu dla niepodpiwniczonego parteru, wymagana jest nawet 15 cm izolacja termiczna.
A jak układać styropian pod podłogówkę?
Sposobów jest kilka. Jednym z nich jest warstwa płyt układanych na tzw. „mijankę” i najlepiej z wyfrezowanymi brzegami. Pozwalają one robić zakładki zapobiegające mostkom termicznym. Można również ułożyć kilka warstw płyt. Wówczas należy układać je z przesunięciem, również aby uniknąć powstania szczelin w pionie, wspomnianych mostków termicznych. Niezależnie od wybranej metody, położone płyty, powinny ostatecznie tworzyć zwartą i płaską powierzchnię. Na niej bowiem będzie rozprowadzana sieć przewodów instalacji grzewczej.
Różni producenci, w zależności od rozwiązania, proponują różny styropian systemowy do ogrzewania podłogowego. Tak więc mamy płyty styropianowe z szynami montażowymi (szyna, wyposażona jest w klipsy ułatwiające równomierne ułożenie rur – przydatne zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni), z profilem omega do wciskania rur, czy styropian do ogrzewania podłogowego z wypustkami. To ostatnie rozwiązanie na przykład – płyta styropianowa z twardymi wypustkami – w bardzo pomysłowy i prosty sposób daje solidne wsparcie rozłożonym rurkom i to bez konieczności stosowania dodatkowych elementów przytrzymujących. Właśnie na takie rozwiązania możesz liczyć z naszej strony. Przekonaj się jakie to proste nawet w samodzielnym montażu!
Pamiętajmy, prawidłowo wykonane podłoże i izolacja pod ogrzewanie podłogowe są niezwykle istotne. Nie tylko muszą one spełniać oczekiwania ale i także posłużyć przez całe lata.
Dowiedz się więcej na temat zalet ogrzewania podłogowego i możliwości montażu podłogówki w łazience.